01.02.2011

O SZAMPANACH I INNYCH WINACH MUSUJĄCYCH


Cały winiarski świat próbuje swoich sił i produkuje wina musujące, choć prawdziwym królem a raczej królową jest oczywiście Szampania. Doznania po degustacji win musujących zależą od jego, jakości i poziomu. Wirujące w krysztale bąbelki, niczym roztańczone iskierki. Ich szum i pląsy to kwintesencja win musujących, potocznie zwanych „szampanami”.

            Największy problem z winami musującymi, także w Polsce, polega na tym, że wino musujące kojarzone jest „ze specjalną okazją” do jego otworzenia. Słusznie, ale to nie znaczy, że zarezerwowane jest tylko na wielkie chwile, karnawał, zaręczyny czy urodziny. To wino można pić każdego dnia, do obiadu czy kolacji, jako aperitif. Dlaczego by, dzięki winu musującemu i jego elegancji, nie sprawić, aby obiad zyskał odświętny charakter.

            Wina musujące serwuje się schłodzone ( stąd specjalne wiaderko na lód przydatne przy ochładzaniu wina). Następnie strzał korka i niczym morska piana wino wlewa się w smukły kieliszek. Pierwszym etapem degustacji jest oczywiście etap wzrokowy, podczas, którego oceniamy barwę, przejrzystość wina a także wielkość, długość „łańcuszka” bąbelków oraz ich trwałość. W etapie węchowym napotykamy na liczną rodzinę aromatów. Zmienia się on w zależności od stylu wian, szczepów do niego użytych, pochodzenia. W szampanach będą to nuty mineralne, zielone i jasne owoce: jabłko, limonka. Nutami zapachowymi w nich skrytymi są aromaty drzewne, cytrusowe, fiołek, świeże migdały. Szampany z Szampanii powstają tylko z trzech odmian winogron: Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier. W innych krajach stosuje się różne odmiany do produkcji win musujących.

We Francji obowiązuje podział na szampany: dla ciała, umysłu, serca i duszy. Bierze się tu pod uwagę styl i wiek wina. Klasyfikację tę można odnieść także do win musujących pochodzących z innych regionów, bo i w nich odnaleźć można wina bardziej wytrawne lub słodkie, młodsze i dłużej dojrzewające. O ile wina z Szampanii odznaczają się nutami cytrusowymi, z odrobina akordów biszkopta, nutami kwiatowymi i mineralnymi; to Cava idzie bardziej w kierunku nut owoców egzotycznych, z zaakcentowanym aromatem gruszki. Trzecim wielkim winem musującym jest włoska Franciacorta.

Szampany dla ciała- to wina mocne, wytrawne w stylu brut ( to  nierocznikowe wino wytrawne). Można je podawać w towarzystwie foie gras, pasztetów, szynek ( parmeńskiej, prociutto itp.), wędlin, sztuki mięsa, drobiu. Są to wina zmysłowe, tęgie, o intensywnych aromatach poszycia leśnego, korzennych przypraw, czerwone owoców.

Szampany dla umysłu- doskonałe, jako aperitif. Podawane z rybami, owocami morza, deserami, sorbetami. Są to wina młode, świeże, wibrujące, lekkie, z bogactwem nut owoców cytrusowych.

Szampany dla serca- Zdominowane przez aromaty maślanych ciasteczek, biszkoptów, drożdżowych bułeczek, miodu, kwiatu lipy, czasem cynamonu. W wykwintny sposób dopełnią smak jagnięciny, potraw w nurcie słodko- kwaśny, tart, owoców. Do tej kategorii zaliczyć można wina w stylach: demi sec półwytrawnym a także różowe wina musujące rose.  Są one złożone, przyjazne.

Szampany dla duszy- dojrzałe, kompleksowe, bogate, o wyrafinowanym bukiecie, na który składają się aromaty: przypraw korzennych, miodowych, słodkich owoców. To wina w stylu cuvee special ( z kilku wybornych win rocznikowych, jak i z kilku roczników), wina rocznikowe millésimé. Czy łączyć je z potrawami? To zależy, są to wina z kategorii tych „medytacyjnych”, którymi z powodzeniem można a nawet należy delektować się bez zbędnego towarzystwa rarytasów. 

Wina musujące generalnie są winami, które tak samo sprawdzą się, jako kompan jedzenie, podczas posiłku, do deseru, ale także same stanowią w sobie klasę, dlatego służą do toastów czy jako aperitif. Można też nimi spełniać swoje skryte romantyczne fantazje, serwując na zmysłowe śniadanie ukochanej osobie wraz z truskawkami i bitą śmietaną. Niezawodnymi partnerami win musujących są: kawior, anchois, carpaccio wołowe, confit z kaczki lub gęsi, indyk w sosie truflowym, jajka przepiórcze, owoce morza, kotlet de volaille, tradycyjna sałatka jarzynowa , sardynki, ser kozi, szparagi.