27.04.2011

JAK ZROBIĆ DEGUSTACJĘ W DOMU?


 PO, CO  W OGÓLE ROBIĆ DEGUSTACJĘ W DOMU? WINO JEST PO TO, ABY JE WYPIĆ EWENTUALNIE PODAĆ DO POSIŁKU!
NIC BARDZIEJ MYLNEGO! WINO JEST TAKŻE A MOŻE PRZEDE WSZYSTKIM, ABY SIĘ NIM DELEKTOWAĆ, CZYLI ROZSMAKOWAĆ, CZYLI DEGUSTOWAĆ!!! ZATEM DEGUSTACJA W DOMU JEST PO TO, ABY WYROBIĆ SWÓJ SMAK, GUST, POZNAĆ WINO, LEPIEJ JE ROZUMIEĆ, ŚWIADOMIEJ DLA SIEBIE WYBIERAĆ I DOBIERAĆ DO POTRAW.


CZY TRZEBA BYĆ SPECJALISTĄ, ALBO MIEĆ JAKIŚ  "SPRZĘT", UMIEJĘTNOŚCI, ABY TAKĄ DEGUSTACJĘ ZROBIĆ?

NIE TRZEBA. WYSTARCZY WINO, DOBRE CHĘCI , MOŻE GRUPA PRZYJACIÓŁ ABY MIEĆ Z KIM O DANYM WINIE PODYSKUTOWAĆ, WYMIENIĆ POGLĄDY.  PRZEDEWSZYSTKIM OTWARTY UMYSŁ I ZMYSŁY. NAWET NIE MAJĄC BLADEGO POJĘCIA O WINIE, MOŻNA MIEĆ WIELE KORZYŚCI Z TAKIEJ DEGUSTACJI. DAJE ONA OGÓLNE WRAŻENIE  I EWENTUALNIE ZACHĘCA DO DALSZEJ EDUKACJI W TYM TEMACIE.

CO KONKRETNIE POTRZEBUJĘ DO DEGUSTACJI? CZY COŚ DO JEDZENI? ILE TEGO WINA?
Z „NARZĘDZI” POTRZEBNE BĘDĄ:
KIELISZKI, JAK NAJBARDZIEJ GŁĘBOKIE, W KSZTAŁCIE „ TULIPANA”, DOBRZE JEST, GDY DO KAŻDEGO WINA JEST OSOBNY KIELISZEK, MOŻNA WÓWCZAS PORÓWNAĆ SZKLANKI NA WODĘ I WODA MINERALNA
SERWETKI, KORKOCIĄG
COOLER ( POJEMNIK DO SCHŁADZANIA SZAMPANA) ALBO COKOLWIEK CO NADAJE SIĘ DO WYPLUWANIA WINA ( PLASTIKOWY WAZON, OZDOBNA DONICZKA, SZKLANA KULA JAK NA MINI AKWARIUM ITP.) WINO, UPRZEDNIO SCHŁODZONE. TYLE RODZAJÓW WIN ILE SIĘ CHCE, NA POCZĄTEK DWA TRZY RÓŻNE. 1 BUTELKA TO MINIMUM 4 KIELISZKI
DEGUSTACJA MOŻE BYĆ :
·         W OBRĘBIE TEGO SAMEGO SZCZEPU ALE  NP. Z RÓŻNYCH REGIONÓW.
·         TEN SAM SZCZEP I REGION, ALE RÓŻNE WINNICE
·         WINO TEN SAM SZCZEP I WINNICA, ALE RÓŻNE ROCZNIKI
·         TEN SAM STYL WINA NP. TYLKO WINA SŁODKIE, ALBO WZMACNIANE, ALBO MUSUJĄCE, ALBO RÓŻOWE ITP
PIECZYWO: BAGIETKA, SYCHARKI, BUŁKA PARYSKA, KAJZERKA, ZWYKŁY BIAŁY CHLEB PIECZYWO  PO KAŻDYM WINIE CZYŚCI NAM KUBKI SMAKOWE I POZWALA SKUPIĆ ZMYSŁY NA KOLEJNYM
SERY – POZWALAJĄ POZNAĆ JAK WINO HARMONIZUJE Z JEDZENIEM, W KIERUNKU, JAKICH SMAKÓW ZMIERZA, A TAKŻE CZYŚCI SMAK JAK PIECZYWO. WARTO PRZYGOTOWAĆ DESKĘ RÓŻNYCH: ŚWIEŻEGO, ZÓŁTEGO ŁAGODNEGO I OSTROGE, CAMBERT, PLEŚNIOWEGO ITP.

MOGĄ TEŻ BYĆ ORZECHY, MIGDAŁY, ALE NIESOLONE, O NEUTRALNYM SMAKU.

 CZY JA SIĘ MUSZĘ SPECJALNIE PRZYGOTOWAĆ?
BEZPOŚREDNIO PRZED DEGUSTOWANIEM RADZIŁABYM OBYĆ SIĘ BEZ: KAWY, CZEKOLADY, PAPIEROSÓW, MIĘTY, CUKIERKÓW MIĘTOWYCH, OSTRYCH PRZYPRAW, PERFUM.

TO JAK MAM TO ZROBIĆ I ZORGANIZOWAĆ?
GDY WSZYSCY JUŻ SĄ PO PROSTU ZADECYDOWAĆ O KOLEJNOŚCI WIN ( OD BIAŁYCH DO CZEROWNYCH), WINA PODAJE SIĘ OD NAJMŁODSZYCH PO NAJSTARSZE.
NALEŻY ZASERWOWĆ KAŻDEMU TAKĄ SAMĄ ILOŚĆ WINA, A NASTĘPNIE JE ZDEGUSTOWAĆ ( PATRZ POST JAK DEGUSTOWAĆ WINO?), OCENIAJĄC JEGO WYGLĄD, AROMAT I SMAK. KAŻDY ŁYK WINA OCZYWIŚCIE MOŻNA WYPIĆ, ALE GDY KTOŚ NIE MA OCHOTY I CHCE TYLKO POZNAĆ WINO, PO ZDEGUSTOWANIU MOŻE JE WYPLUĆ DO COOLERA. WARO DYSKUTOWAĆ, NAZYWAĆ ODCIENIE, OPISYWAĆ WYGLĄD WINA, AROMATY W JEGO NOSIE, A TAKŻE ZASTANAWIĆ SIĘ DO, JAKIEGO TYPU JEDZENIA BY ONO PASOWAŁO, O JAKIEJ POTRAWIE SIĘ MYŚLAŁO W MOMNECIE DEGUSTACJI. NIE ZASZKODZI RÓWNIEŻ ZAPISYWAĆ SOBIE SWOJE UWAGI. MOGĄ SIĘ PRZYDAĆ.

UDANEJ ZABAWY Z DEGUSTOWANIEM!