17.06.2011

SAUVIGNON BLANC- PAN ŚWIEŻOŚĆ!


Sauvignon Blanc- soczystość, świeżość, elegancja. Takimi określeniami zwykło się opisywać wino z tej odmiany. Przez wieki uważany za „dziecko gorszego boga”, rodzaj kategorii B, stale w cieniu Chardonnay czy Semillon. Nazwa szczepu wywodzi się od słów „sauvage” –dziki i „blanc” biały. Uprawiany we Francji- to z niego powstają słodkie wina z Sauternes i Barsac, a także w apelacjach: Sancerne, Pauilly, w dolinie Loary. Szczep zazwyczaj jest winifikowany, aby zachować i uchwycić całą swoją świeżość , wówczas przeznaczone jest do szybkiej konsumpcji. Jeśli zaś zamysł enologa jest inny, z powodzeniem Sauvignon może być zwinifikowany, aby poczekać na otwarcie butelki, nawet kilka lat ( przykład to chociażby Sauvignon Blanc z bordoskiego Graves).

Odmiana ta ostatnimi laty przeżywa prawdziwy „boom” głównie za winami z niej pochodzącymi z Nowego świata: Nowej Zelandii, Chile, Kalifornii, Południowej Afryki. Bezpośrednia rywalizacja odbywa się na linii Nowa Zelandia i Chile. Od trzydziestu lat wciąż Sauvignon z tych krajów zyskuje. Oba kraje mają coś odmiennego do zaproponowania. Przesądzają o tym warunki terroir.

W skali światowej, w zależności od klimatu nuty wina ulegają przeobrażeniu, od „trawiastych”, zielonych, przez ziołowe, „szparagowe” aż po owoce tropikalne. W Pouilly Fumé –Loara( Sancerre) jest  „przydymiony”, o zapachu prochu. W Bordeaux zdecydowanie mineralny, elegancki, o głębokich nutach. Australia Margaret River to wina o aromatach brzoskwinia, limonki, z wysoką kwasowością. Nowa Zelandia ujawnia rys: tropikalny, „szparagowy”, agrestowy, dzikich ziół, cytrusów.  Włoskie Friuli Venezia daje wina mineralne i „przydymione”. W hiszpańskiej Rueda- Castylia Leon to rustykalny i szalenie uwodzicielski styl wina. Kalifornia pokazuje aromaty tropikalnych owoców, zwłaszcza melona. Chile daje świeżość i balans ( Casablanca, San Antonio, Limari)- nuty zielonego jabłka, skórek cytrusowych, szparagów.


W Chile Sauvignon Blanc uprawiane jest zwłaszcza w dolinach: Casablanca, Limari i San Antonio. Na całym świecie jest ok. 80000 ha upraw tej odmiany, w Chile 11,244 ha ( dane pochodzą z 2008 r.). Na początku chilijski Sauvignon miał być odpowiedzią i ofertą dla rynku szukającego alternatywy dla beczkowych Chardonnay, na zapotrzebowanie na wino lekkie, owocowe, świeże. Dziś Sauvignon Blanc z Chile to wino o wielu twarzach, w zależności od regionu, z którego pochodzi. Bowiem cieplejszy klimat pogłębia aromaty wina, wydobywa z niego owocowość, chłodniejszy nadaje mu charakter zielony i ziołowy, zaś wybrzeże wzmaga mineralność. Zwłaszcza najlepsze wina Sauvignon Blanc z Casablanki z wyraźnymi i szlachetnym aromatami szparagów przypominają o jego francuskich korzeniach.
© www.MattWilson.com
Poranne mgły nad uprawami Sauvignon Blanc -winnica w pobliżu wybrzeża 
Wybrałam dla polskich czytelników 40 Sauvignon Blanc z każdego regionu, od północy do południa ( zachęcam do zerknięcia do tekstu http://flirtzwinem.blogspot.com/2011/03/przez-regiony-winiarskie-chile.html, w którym jest mapka regionów.
Poniższe noty degustacyjne pokazują, jak wraz ze zmianą terroir, warunków gleby oraz klimatycznych szczep ewoluuje.

ELQUI
Region kojarzony zwłaszcza z produkcją pisco- destylatu z aromatycznych odmian..
Castillo de Molina Reserva Valle de Elqui 2010
Z całym koktajlem nut: szparagów, akacji, ananasa, gruszki, jagód, anyżu, zielonej papryczki chili. Wino ciekawe, złożone, ekspresyjne, w ustach długie, z ciekawą kwasowością, z charakterem.
Viña Falernia Alta Tierra 2008  piękne wino, zupełnie nietypowe dla odmiany nuty kwiatowe, subtelne, delikatne, eleganckie.

LIMARI
Region z uprawami na granicy z pustynią Atacama, oferuje surowe warunki klimatyczne do uprawy winogron a także unikatowe gleby mineralne. Sauvignon Blanc z Limari dla mnie są fenomenalne. Genialne nuty w nosie, wyrafinowana kwasowość. Jestem tymi winami urzeczona.
Tamaya Winemakers Selection 2009
Doskonale trwałe wino, bardzo długo pozostawia w ustach posmak. Doskonale zbalansowane, o takiejże strukturze. Nos zbudowany wokół nut zielonych, pomarańczy, świeżych liści, trawy, a także nut mineralnych, zwłaszcza wrażenia mokrej skały.
Tabali Reserva Special 2010
Wino bardzo specyficzne i wpadające w pamięć, bowiem nos ma dość prosty, ale za to niesamowicie ekspresyjny. Dominują nuty moreli, cytryny. W ustach o bardzo dobrym ciele, krągłe, mineralne. Perfekcyjna kompozycja.
Tabali Reserva 2010
Drugie wino z tej winnicy jest bardziej kwiatowe, z akordem akacji. Usta poprawne, o dobrej kwasowości i ułożone.
Kolejna winnica Maycas oferuje dwa wina Reserva 2010, mineralne, wymowne, intensywne, eleganckie oraz Reserva Special 2010 ultra świeże, subtelne, zdecydowanie zielone w nosie i mineralne. O ustach treściwych, krągłych i eleganckich.

WYBRZEŻE ACONCAGUA
Słynie z win organicznych i biodynamicznych. Sprzyjają temu także aluwialne gleby i śródziemnomorski klimat. Wysokie temperatury w ciągu dnia idealnie równoważą się z chłodem nocy.
Errazuriz Aconcagua Costa Single Vineyard 2010
Dla mnie jeden z geniuszy całej degustacji. Soczyste, słone, mineralne zarówno w nosie jak i ustach. Wino krągłe, subtelne, szlachetne, ponadczasowe, o idealnych proporcjach smakowych. Morele jablka kwiaty czerwone chili.


CASABLANCA
Stąd pochodzą wina chilijskie rześkie, pełne cytrusowych akordów i niesamowicie złożone, z ciekawą strukturą. Pierwsze winnice powstawały tu zaledwie 20 lat temu. Jest to najcieplejszy region winiarski kraju. Cechą charakterystyczną są tu dość późne zbiory, uwarunkowane temperaturami ( dyktowanymi przez zimny prąd oceaniczny, niosący chmury, chłodną bryzę, mgły).
Viña Casablanca Nimbus Single Vineyard  2010
Wino o subtelnym odcieniu koloru łososiowego, o nosie złożonym z nut zielonych, ziołowych, także gorzka pomarańcza, owoce tropikalne, zielone jabłko, grejpfrut. Bukiet ekspresyjny. W ustach długie o zdecydowanej strukturze, treściwe, długo pozostające w ustach.
Matetic EQ  Coastal  2010
Wymowny nos wina. Mimo, że dość prosty, w konwencji owoców cytrusowych, to jest przejrzysty. W ustach wino subtelne, jedwabiste, delikatne.
Viu Manent Secret  2010
Delikatne, subtelne, kwiatowe wino. W ustach dobrze zbalansowane. O bardzo dobrej kwasowości, treściwe, trwałe.
Casas del Bosque Pequeñas Producciones 2010
W nosie koktajl owoców: grejpfrut, pomarańcza, ananas, cynamon, szarlotka. Dobra struktura ust. Wino bardzo przyjemne.
Veramonte Ritual 2008
Nos smakowity, świeży, interesujący o zdecydowanych nutach morelowych, owocowych, ziołowych.  Usta długie, wyważone. Wino  szczere, smakowite, poprawne.
Viña Morandé Edición Limitada  2009 
Jedno z najelegantszych Sauvignon z Casablanki, doskonale zbudowane i zrównoważone. Doskonałe.
Veramonte Reserva 2010
To Sauvignon Blanc ma bardzo unikatowy styl, nos przywodzi na myśl zieloną rodzinę zapachów, anyż. Nos i usta mocno ze sobą współgrają.
Cono Sur 20 Barrels 2010 
Z testowanych w tej degustacji win z Casablanki to dla mnie jest numer jeden. Wino zielone, o czystym owocu, bardzo świeże, z wyraźną obecnością aromatu szparagów, skórek cytrusów. Doskonała struktura ust, perfekcyjny balans, dobra kwasowość. Wino eleganckie i subtelne. Bardzo długie, z wyraźnym posmakiem.
Los Vascos 2008 
Swieże, świetne, przyjemne, dobry balans, w ustach z ciekawą strukturą.
Quintay 2010 Casablanca
Złożone, ekspresyjne, ale tez trochę przerysowane. Dla zwolenników mocno tropikalnych i o owocowym charakterze Sauvignon Blanc: melon, papaja, mango, pomarańcz. Usta wyraźne, poprawne, przyjemne.
Santa Rita Medalla Real Reserva 2010  
Wino bogate, jędrne, wyraziste, przekonywujące, namalowane akordami kwiatowymi, owoców południowych, moreli, pomarańczy, smakowicie doprawione ziołami.
Miguel Torres Santa Digna Reserva 2010 
Doliny Centralne przyjemny nos, ale nie wielki, mało intensywny. Usta o dobrej strukturze, złożone, wino długo pozostawia swój ślad.
Kingston 2009 
Wino ma ciekawą kontynuację i konsekwencję aromatów zawartych w nosie oraz ustach, szarlotka, jabłka, strucla jabłkowa… Dość dobry balans, trwałość, struktura.
Concha y Torro  Terrunyo 2008 
Eleganckie,  długie, krągłe, soczyste, chrupiące, owocowe z klasą!

SAN ANTONIO I LEYDA
San Antonio to jeden z regionów chilijskich o najkrótszej historii winiarskiej, słynący z Sauvignon Blanc o wysokiej kwasowości. Białe wina stąd mają tu znacznie mniej nut owoców tropikalnych, zarówno w nosie jak i ustach. Zawiera w sobie słynny mini region Leyda, jedna z najmniejszych w Chile. San Antonio jest najbardziej nadmorskim regionem. Natura stwarza tu optymalne warunki dla odmian preferujących rześkie warunki, takich jak właśnie  Sauvignon Blanc.
Leyda Single Vineyard 2010
To było dla mnie wino numer 1całej degustacji . O niesłychanie złożonym nosie, z nutami jaśminu, cytryny, miodu, mokrego siana, mandarynki, kiwi. A do tego wspaniałe, długie, krągłe, wyraziste, a jednocześnie subtelne, wprost idealne usta.
Casa Marin Cartagena  San Antonio 2010
O nosie bardzo przyjemnym, charakterystycznie tropikalnym, z akordami słodkich, jasnych owoców, gruszki w zalewie, galaretek. Zaś w ustach z pewnym akcentem wędzonego drewna.
Wino długie, z charakterem, trwałe, treściwe.
Valdivieso Single Vineyard 2009
Pięknie kwiatowe, jak płatki letnich kwiatów: rumianku, kończyny, jasnej peonii. Przy tym długie, wyraźne, przyjemne.
Montes Limited Edition 2010 Leyda
Rozkosznie bazyliowe, dosłownie o aromacie świeżych liści tego zioła. Jakość wina doskonała, dobrze zrobione, długie, trwałe.
Montgras Reserva San Antonio 2010
Fascynujące i zachęcające: jabłka, śliwki morele, cystyny. Wino  ekspresyjne, czyste, złożone. W ustach plus za kwasowość.
Viña Carmen Reserva 2009 Valle Leyda
Dla mnie trochę nazbyt techniczne, z przygaszonymi nutami owocu. Nos bardziej  kwiatowy, z dotykiem gotowanego groszku. Usta mają dużo mocy, wyrazu, charakteru, z doskonałą kwasowością i długością, ale brak finezji.
Amaral 2010 Valle Leyda
Odurza owoc- tropikalny, soczysty, kwaśny , zielony, czasem niedojrzały. Aromaty: cytrynowe, cytrusy królują w  nosie, który jest dość intensywne, prosty, ale ekspresyjny, Usta delikatne z łagodną strukturą, ale przyjemną kwasowością, która pobudza, dotyka, pozostaje.
San Pedro 1865 Single Vineyard 2009 Leyda
Głęboki nos, pełen białych śliwek, mirabelek, z dotykiem  bułeczek , wanilii,  „potu”, z nutami  zwierzęcymi. Usta intensywne, mocne, silne, treściwe,  eleganckie.  

CACHAPOAL
Calyptra Gran Reserva 2008 
Wino z doskonałą świeżością, kompleksowe. Utrzymane w klasycznym stylu dla tej odmiany rodem Francji.

CURICO
Millaman Estate Reserva 2010 
dotykiem kwiatów, gęste, poprawne, wysokie. Intrygujące w ustach, mocne, wyraziste, a jednocześnie smakowite, z przyjemną harmonią.
Echeverria 2010 
Wino o bardzo dobrej kwasowości i świeżości, bogate w cytrusy i wibrujące nuty zielone.
San Pedro 35 Sur Reserva 
Przydymione, z nutami szparagów, aromatem lekko wilgotnego siana. Dobra struktura, balans, dość długie.
Valdivieso Winemaker Reserva 2010
Nietuzinkowe, z nutami owoców tropikalnych, trawy. Zielne, z doskonałą świeżością, przyjemnie owocowe.
Alempue 2008 
Zmysłowa mieszanka anansa, gejpfruta, owoców egzotycznych. Łagodne, swobodne, przyjazne, godne polecenia.

MAULE
Laberinto 2007 Ribera del Lago 
Aromaty tak kompleksowe, tak zintegrowane, że po prostu wino zapiera dech w piersiach, są w nosie o gotowane szparagi i zielony groszek, i akacja, tropikalne owoce, melon, w ustach słone, mineralne. Nie sposób przejść wobec tego wina obojętnie, fenomenalnie zrobione, o perfekcyjnym balansie kwasowości, słodyczy, długie, genialne. Wino z koncepcją, zamysłem, wykonaniem. Perfekcja!
J. Bouchon 2009
Poprawne, owoc odrobinę przygaszony, ale wino ma dobrą kwasowość.

ITATA
Casanueva Cavas Submarinas Reserva 2009
Wino zbudowane wokół nut owoców tropikalnych oraz zielonego, soczystego jabłka. Z wyraźną mineralnością. Pełne, cytrusowe.

BIO BIO
Porta Reserva 2009 
Z wyselekcjonowanych winogron, świetna ekspresja w nosie, przyjemne, poprawne, ze średnim ciałem, subtelne. W ustach dobra kwasowość, pikantność. Eleganckie.

© www.MattWilson.com

W Chile obowiązkowym tandemem jest Sauvignon Blanc i ceviche- rodzaj przystawki z surowej ryby morskiej, z kolendrą, cebulką, oliwą, sokiem z cytryny, podawany natychmiast po przygotowaniu! Poezja smakowa!!!