09.12.2011

DO CZEGO TA "WODA"?

Taka refleksja na temat "eau de vie" czyli "wody życia", jak to pięknie ujęli Francuzi. Mowa oczywiście o destylatach z winogron czyli inaczej brandy. Każda z nich zasługuje na osobny tekst, bowiem różni się np. odmianami winogron, a co za tym idzie aromatami, czy metodami produkcji, ale pozwolę je sobie wymienić, bo np. nie tak łatwo kupić w Polsce Pisco, o którym za chwilę, a znając jakiś "zamiennik" można sobie sprawić wielką przyjemność smakową, do której zmierzam.


Zatem wśród brendy destylowanych z winogron są: francuski Armagnac, chilijskie i peruwiańskie Pisco


Dla mnie to odkrycie roku, połączenie Pisco i śliwki w czekoladzie. Fenomenalne! Śliwka, ze swoją słodyczą, kwasowością i goryczką z ciemnej czekolady, idealnie harmonizuje z nutami kwiatowymi i owocowymi Pisco, które produkowane jest głównie z aromatycznych odmian jak np. Muscat Aleksandyjski czy Muscat Różowy.

Odrobina Polski w Chile, czyli prawdziwa śliwka z Nałęczowa


Bywa, że wracając z Ameryki Południowej przywozimy sobie Pisco jako pamiątkę, albo mamy w domu Grappę z włoskich wakacji. To są mocne alkohole, i pewnie można się uprzeć i pić je na tak zwane kieliszki. Osobiście nie gustuję! Proponuję delektować się tymi niezwykle aromatycznymi trunkami. Dobra kawa z ekspresu, kilka takich trufli, i lampka wyżej wymienianych alkoholi, i proszę jaki prosty i przyjemny deser na zakończenie obiadu lub kolacji. 

Obok  moich śliwek jest nowe Pisco pochodzące z Elqui. Rodzina Lapostolle Marnier, kojarzona jest i to słusznie z doliną Colchagua. Z w całości organicznych upraw powstaje liczne wina białe, czerwone, na czele z Clos Apalta. Ostanie miesiące przyniosły zaskakujący projekt, którego oficjalna prezentacja odbyła się pod koniec listopada. To pisco Kappa. Lapostolle wydobywa z kolejnej doliny w Chile to, co najlepsze. Rozgwieżdżone niebo Elqui, które jest jednym z najczystszych na półkuli południowej, Muscat różowy i Aleksandryjski, europejskie i chilijskie tradycje w produkcji destylatów, to właśnie Kappa.
Alkohol swoją nazwę zawdzięcz nie, czemu innemu jak gwieździe z konstelacji Krzyż Południa. Pisco to błyszczy rewelacyjną kompozycją aromatyczną, jest kwiatowe, subtelne, zmysłowe, w ustach krystaliczne, wyważone, po prostu eleganckie. Ale lśni również i wyróżnia niesamowicie oryginalną butelką