05.01.2012

MENDOZA- ŚWIATOWE CENTRUM MALBECA I TORRONTESA


Pod jedną nazwą rzeka, miasto, region winiarski. Mendoza ma atmosferę fiesty, Malbeca, majestatycznych Andów, a wszystko to w duchu europejskości, a dokładnie włoskości. Wizyta w winnicach Mendozy choćby kilku daje wspaniałą perspektywę do poznania wina całego regionu, a zwłaszcza Malbeca.
      Podczas moich wizyt w tym regionie odwiedzam zazwyczaj winnice znajdujące się głównie wokół miasta. Degustacja w każdej z nich to wyprawa po wszystkich zakątkach Mendozy. Producenci mają winnice rozproszone po różnych zakątkach regionu. Mendoza jako region jest najważniejszym najbardziej rozpoznawalnym argentyńskich obszarem winiarskim. Tu skupia się blisko 75% produkcji kraju, na 370000 ha.                                                               
           Wybór na ten region nie padł oczywiście przypadkowo. To warunki naturalne i możliwości terroir już w XIX wieku zaczęły przyciągać do Mendozy winiarzy. Region położony jest na zboczach i u podnóży gór, dosłownie w cieniu szczytu Aconcagua. Dość duży obszar regionu wciąż pozostaje półpustynny. Ta część, która jest obsadzona winoroślami, jest nawadniania systemem kanałów, który zapoczątkowali tu Inkowie, a następnie utrzymywali miejscowi Indianie. Kanały te sprowadzają wodę z górskich rzek ( Desaguadero, Mendoza, Tunuyan, Diamante), te zaś niosą wodę z górskich lodowców. Uprawy sięgają tu nawet 1100 m n p m. Klimat Mendozy jest kontynentalny. Dobowe różnice temperatur są wyraźne. Znikoma roczna amplituda opadów, sprawia, że irygacje są wręcz nieodzowne. Wśród gleb regionu dominują aluwialne, złożone z piasku, glinki, czasem na wapiennym podłożu.         
               
         W   obrębie Mendozy rozróżnia się podregiony: Północną Mendozę- winnice porastają obszar na północ od miasta, większość z nich usytuowana jest na wysokości 600 m n p m. Do tego regionu należą okręgi: Lavalle, Guaymallen, Las Heras, San Martin oraz fragment Maipu. Gleby o wyższym zasoleniu dają tu wina o niższej kwasowości. Obsadza się tu głównie Bonardą, Sangiovese, Chenin Blanc, Pedro Gimenez. Dorzecze górnej Mendozy- region wokół miasta, określany jako jeden z najlepszych obszarów Mendozy. Dorzecze rozciąga się na południe od miasta wzdłuż rzeki. Winnice porastają do 1000 m n.p.m. Gleby aluwialne, niekiedy żwirowe i kamieniste. Tu znajduje się apelacja  Lujan de Cuyo. Jest to  jedna z trzech uznanych argentyńskich apelacji Denomination de Origen DO (obejmuje Vistalba, Perdriel i  Agrelo). Została ustanowiona, jako pierwsza w 1993 roku. W Lujan idealne warunki znalazł Malbec, uprawiany od ponad stu lat. Zbierane są tu dość niskie plony, ale za to mocno skoncentrowanych gron. Wielu producentów, którzy nie posiadają tu winnic, zaopatruje się w winogrona u innych. Drugim ważnym okręgiem regionu jest Maipu. Uco – zaczyna się ok. 80 km na południe od miasta i ciągnie przez kolejne 80 km, pomiędzy Tupungato i Pareditas. Winnice porastają zbocza gór , nawet na wysokości od 900 do 1500 m n.p.m. Istnieją tu doskonałe warunki terroir do uprawy winorośli: chłodny klimat, długi okres wegetacyjny krzewów, ubogie gleby kamieniste. 

         Kultywuje się głównie czerwone szczepy: Malbec, Syrah, Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir zaś z białych: Semillon, Riesling, Pinot Gris, Chardonany. Wina z Uco są charakterystyczne: dobrze zbudowane, świeże, o dobrej kwasowości. Wschodnia Mendoza- największy obszar całego regionu. Winnice porastają  równinę o gorącym klimacie, wzdłuż rzeki Tunuyan. Na zachodzie regionu gleby są piaszczyste, bardziej żyzne zaś są na jego wschodzie. Duża cześć winnic jest prowadzona na wysokich pergolach parral. Jest to ważne i skuteczne przy obecnych w regionie upałach. Metoda ta chroni grona przed słońcem, spowalnia ich dojrzewanie, i oferuje winogrona o wyższej jakości, z bogactwem smaku. Domiują tu uprawy: Bonardy, Syrah, Sangiovese, Torrontes, Chardonay, Viogniera.  Południowa Mendoza- 130 km na południe od Mendozy, region ze słynną apelacją San Rafael DO. Obszar rozpostarty na łagodnych zboczach, na  aluwialnych glebach o podłożu wapiennym. Pochodzi stąd pełen, aromatyczny Malbec a także Syrah, Cabernet Sauvignon, Chenin Blanc.         
                                                                                                                                                                        
           Dziś Malbec kojarzony jest głównie z Argentyną, ale pochodzi z Francji. Do Ameryki Południowej  odmianę wprowadził w połowie XIX wieku Luis Pouget. Szczep szybko rozprzestrzenił się po całej prowincji Mendoza, dziś uprawiany od Cafayate w prowincji Salta aż po Rio Negro, winnice zaś pną się od 300 do 1600 m n.p.m. Więcej o Malbec http://flirtzwinem.blogspot.com/2011/05/trzech-muszkieterow-francuskich-w-nowym.html

        Torrontes to jedyny szczep autochtoniczny, pochodzący z Argentyny, dokładnie z północy kraju. Jego narodziny nie są znane, badania DNA wskazują jakoby miał być skrzyżowaniem Muscatu Aleksandryjskiego z odmianą Criolla. Początki odmiany sięgają czasów hiszpańskich konkwistadorów. Dziś to jeden z najpopularniejszych białych szczepów w Argentynie. Ostatnimi laty używany także do win musujących i słodkich. To, co wyróżnia szczep to jego feria aromatów, nuty: róż, skórki pomarańczowej i z czerwonego grejpfruta, brzoskwini, rumianku, miodu, geranium. To świetny partner wędzonego łososia, serów, owoców morza, kuchni tajskiej. 

Moje odkrycia Argentyńskie:


LUIGI BOSCA 
Reserva Malbec 2007  Malbec  ( także w innych winach z tej odmiany w Luigi Bosca) charakteryzuje się fiołkowym aromatem. Wino eleganckie, przyjemne. Zarówno atak jak i finisz są zrównoważone.
Gala 1 2007  Wyrafinowany i oryginalny kupaż Malbeca, Petit Verdot i Tannat. Wino mocne, intensywne, a jednocześnie eleganckie. Wino świeże, o dobrej strukturze, świetnie zharmonizowane, krągłe.
TRIVENTO 
Trivento Reserve Malbec 2008 wino o zdecydowanym nosie, nutach jeżynowych. O dobrej strukturze, długie i dobrze ułożone.
Trivento Tribu Torrontes 2009-  świeże i aromatyczne, ale nuty są eleganckie i stonowane, kwiatowe ale nienachlane.
ZUCCARDI 
Zuccardi A Torrontes 2009  Wino ma piękny bukiet, czyste nuty kwiatów, owoców jasnych. To wino z linii entry level ale pokazuje jak nawet w podstawowej linii, winnica może zaoferować jakość, poprawność, dbałość o strukturę wina. Wino subtelne, dość długie, super na lato.
Fuzion Alta Malbec Reserva 2008 Wino bardzo ekspresyjne i kompleksowe o doskonałym bukiecie śliwek, fig, jeżyn. Owocowe nuty ewoluują w kierunku konfitur. Wyczuwalne niuanse z dębu jak wanilia, tytoń czy czekolada. Wino pełne, z przyjemnymi taninami. Genialnie sprawdzi się w wołowiną.
Zuccardi Zeta 2006 Jest to kupaż Malbeca i Tempranillo. Wino z charakterem, mocne, skoncentrowane, dosłowne. Taniny mają siłę, ale i styl.  Fascynuje bukietem złożonym z nut: śliwek, truskawek, jagód, w towarzystwie pieprzu, tytoniu, czekolady. Wino dobrze zbalansowane. Dla mnie wino idealne na dobry posiłek, od przystawki, przez danie mięsne, po deser. Sprawdzi się z owocami i warzywami, czekoladą, czerwonymi mięsami, daniami z rusztu. Z ryb podałabym go z tuńczykiem w sosie z owoców leśnych.
Shiraz 2009  Subtelne, wyważone, utrzymane w nurcie śliwki, wiśni, czarnych porzeczek. Wart podkreślenia balans, świeżość, struktura wina. Podobać się może welwetowy i stylowy finisz.
BODEGA NORTON 
Sauvignon Blanc 2009 bardzo klasyczne, charakterystyczne nuty dla tego szczepu, także bukiet wina zbudowany jest wokół nut owoców tropikalnych, w ustach odrobinę pikantne, dobrze zbalansowane. Świetne do dań z drobiu, oraz makaronów i sałatek. Doskonale sprawdzi się jako aperitif w towarzystwie serów.
Rose Cabernet Sauvignon 2009 – wzrok przyciąga zachwycający, letni odcień wina, nawiązujący do koloru truskawek. Nuty owocowe bardzo wyraźne i świeże. Dominuje melanż wiśni i czereśni. Wino przyjemne, do spróbowania zwłaszcza latem z wszelkimi wariacjami na temat mięs i wędlin, w sałatkach, w sosach itp.
Barrel Selection Malbec 2007 – wino kremowe, o bogatym ciele. „Nos” wina zbudowany wokół nut śliwkowych. Wino jest kompleksowe, esencjonalne. W ustach kontynuacja aromatów, dobra struktura oraz harmonia, wino jest długie. Doskonały Malbec, z tej winnicy mój faworyt.
Privada 2007 jest to kupaż Malbeca, Cabernet Sauvignon, Merlot. Wino to jest produkowane z najlepszych winogron  i win. Bardzo owocowy ( aromaty malin, czereśni, porzeczek czerwonych), czysty , przyjemny charakter wina. W ustach mocne, skoncentrowane, z nutami czekolady, śliwki, odrobinę przyprawowe. Wino długie, z aksamitnymi, dobrze zbalansowanymi taninami
TRAPICHE 
Broquel Torrontes 2008 Kupaż odmian Torrontes i Sauignon Blanc. Wino bardzo aromatyczne, świeże. Z nutami skórki pomarańczowej, kwiatu lipy. Dobra kwasowość, elegancja, długo pozostaje w smaku. Świetna struktura. Wino dla wielbicieli kuchni pikantnej, np. azjatyckiej. Dobrze podkreśli owoce morza.
Trapiche Manos 2004 Wino zdecydowane, mocne, zbudowane. Ma swój charakter, zarówno w „nosie” jak i „ustach” wyrafinowane, przekonywujące, kryje w sobie pewną tajemnicę, którą wyjawia z czasem, w miarę degustacji. Aromaty dominujące to : czekolada, kardamon, rodzynki, karmel, kawa, a wszystkie one na tle śliwek, ciemnych i dojrzałych owoców.
Iscay 2006 Wino złożone z Malbeca i Merlot. Wyraziste, ale subtelne, nienachlane. „Nos” jest elegancki, zdominowany przez ciemne czerwone i czarne owoce: czarna porzeczka, śliwka.
Medalla 2006 W 100% Cabernet Sauvignon. Wino o przyjemnym bukiecie. W ustach świetnie zbalansowane, Wszystkie aromaty są subtelne i eleganckie, dominują: przyprawy, czarna porzeczka.