14.02.2014

SYRAH


Zwykło się określać Syrah jako “pikantną” odmianę. Ale nie tylko o nuty pieprzu w tym szczepie chodzi. Syrah uwodzi także bogactwem jagód, fiołków, czasem lukrecji. I być może bardziej niż jakakolwiek inna odmiana na świecie, perfekcyjnie wprost łączy w sobie moc i finezję.


Wino bez dwóch zdań jest rzeczownikiem rodzaju męskiego, ale czasem opisywane jest przymiotnikami i określeniami o kobiecym odcieniu. Jak mawiają Francuzi, Syrah jest tajemniczą odmianą. Może pokazać ultra kobiece aromaty a zarazem muskularne ciało. Samo Syrah wcale się tym nie przejmuje, bynajmniej nie jest zakompleksionym czy nieśmiałym, wręcz dumnym ze swojej złożonej natury.  Jego zdolności do przystosowania się w diametralnie różnych warunkach kliamtycznych i geologicznych, i zarazem do emanowania swoją złożoną osobowoscia, są niesłychane. 
 Odmina ta ma nieopisaną wprost zdolność do odzwierciedlania terroir.
Jego zwarta struktura, subtelne taniny i wyraźnie zaznaczona kwasowość sprawiają, że jest idealnym towarzyszem dla  wszystkich możliwych typów mięsa oraz mnogości ich przygotowań.
Nad Rodanem daje wina  złożone, eleganckie, z nutami mineralnymi, pieprzowymi, skórzanymi, w Australii wybucha koktajlem ciemnych owoców. A w Chile? Absolutnie nie ma jednego oblicza. Mówic o Syrah chilijskim   trzeba wyraźne zaznaczyć Syrah z  regionów nadbrzeżnych jak Casablanca i Limarí ,  czy  Syrah z wpływem Andów. Zaadaptowanie się szczepu do chilijskich  zróżnicowanych warunków, jest znamienne.
Na przykład na doskonałych granitowych zboczach gór w dolinach Aconcagua czy Colchagua, Syrah ukazuje krzepki charakter, głębokie aromaty i krągłość tanin, z bukietem pełnym jagód, jerzyn,  czekolady, wedzonego boczku, a także ziół jak tymianek i rozmaryn. W pasie upraw pomidzy Andami a Pacyfikiem, jak tarasy aluwialne przecinajce liczne doliny w Chile od wschodu ( czyli od gór) w kierunku oceanu, Syrah prezentuje świetny balans, pomiędzy potencjałem i siłą a owocowo kwiatowymi nutami. W zależności od kompozycji i głębokości gleby, czasem winorośl spotyka pokłady żelaza w ziemi, to zaś przekłada się na aromaty mięsne, krwiste, wędzone,grafitowe. W strefach nadbrzeżnych uprawy od Elqui po Colchaguę, Syrah kokietuje mocno zarysowaną pikantością, wyrazistymi a jednoczesnie wdziecznymi taninami. Regiony z zaznaczonym klimatem morskim jak Limarí czy Casablanca zapewiniają uprawom Syrah orzeźwiajacą morską bryzę. W przypadku Limarí owa bryza i gleby wapienne akcentują nuty kwiatowe w Syrah, wydobywają wibrujacą kwasowość, pikantość  a także tony minerlane przejawiające się np. w aromatach mokrych kamieni. Są to wina subtelene, eleganckie, świeże. Poniekąd kobiece.
Syrah fascunej mnie tym, iż można do niego dobrać tak wiele różnych potraw Jego krwieste tony i doskonała kwasowość wpasuwają się w wiele okazji i dań. Tak jak wspomniałam Syrah ma wiele obliczy, i sekret tkwi w tym aby dany styl odmiany zestawić z korespondującą wagą i aromatami potrawą. Odmiany winogorn możemy uszeregować wedle ich struktury od najdelikatnieszych po te o pełnym ciele, taka uproszczona wyliczanka mogłaby brzmieć: Sauvignon Blanc, Chardonnay, Pinot Noir, Carmenére, Syrah, Cabernet Sauvignon. Podbnie możemy zestawić strukturę vel wagę vel jakoś protein w mięsie: dorsz, łosoś, tuńczyk, kurczak, wiperzowina, jagnięcina, podroby, foi grac itd. Wino powinno mieć podobną wagę do potrawy. Nie połączymy na przykład wieprzowiny z Pinot Noir. Takie zestawienie myślę , że wywołaby nie tylko protest zmysłów ale i żołądka 
Drugim aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę jest przyprawienie potrawy, sosy, dodatki, i rodzaj obróbki cieplenej. Możemy skupić się na poszukiwaniu podbnych aromatach w obu, lub też skupić się na budowaniu kontrapunktu. Niektóre mięsa świetnie prezentują się w sosach ze zredukwoanych owoców leśnych i jagodowych, ten posmak słodyczy i ich aromaty idelanie współgrają z profilem Syrah. 
Subtelne i wyrafinowane Syrah z chłodniejszych regionów współpracuje doskonale z daniami jak grillowany tuńczyk czy potrawki z soczwicy ( zawierają żelazo, którego posmak odnelźc można w niektórych Syrah). Ten styl Syrah to także kompan dla wędzonej szynki, kaszanki, podorbów. To także wino do bardziej wyrafinowanych receptur jak pierś kaczki w sosie ze zredukowanego wina i suszonych moreli. Im elegantsze jest wino, tym bardziej elegancka powinna być potrawa. 
Syrah z cieplejszego klimatu, bardziej obfite i zasobne w miesne akcenty, zaspokajają potrzeby dań wyrazistych, z mięsiwem na czele. Karkówka z grilla aż prosi się o Syrah w takm stylu. Ważne aby wino było dobrze schłodzone, to złagodzi efekt alkoholu. A może zapiekane w glinanym garnku żeberka? Z pewnością nawet najbardziej wyszukane podniebienie usadysfkacjonuje takie Syrah podane wraz jagnięcnią z rusztu. 
Wszyscy, którzy kiedykolwiek biesiadowali ze mną, wiedzą że mogę spobie odmówić wielu rzeczy ale nie deseru, a konkretnie mówiąc czekolady i wszystkiego co ją zawiera. Cóż, podejrzewam że czekolada i ja to już prawdziwe uzależnienie. Czekolada i wino zaś, to skomplikowane relacje! O ile wino nie jest akurat w stylu Porto trzeba się nagłwoić. Gdy Syrah jest likierowe  a czekolada ciemna jak noc w nowiu, wówczas efekt zniewala. Zapewniam o tym! 

            Zmieniające się warunki w winnicy determinują profil Syrah, niemniej jednak zawsze szczep ten to mariaż mocy i finezji, i towarzysz wielu kulinarnych awantur!