21.07.2016

WINA RÓŻOWE


Wprowadzenie

Wino różowe to wspaniały styl wina, mile widziany wszędzie tam gdzie poszukiwane jest połączenie struktury i świeżości. Nie jest to broń Boże mieszanka wina czerwonego i białego, ani żadne rozcieńczenia. Wino różowe to osobny styl wina, wytwarza się je z odmian czerwonych ( dzięki temu wina te mają bukiet owoców jagodowych) natomiast w przeciwieństwie do win czerwonych kontakt soku z winogron ze skórką ( to w skórce winogron znajdują się barwniki; miąższ zawsze jest jasny) podczas fermentacji jest bardzo krótki, i tylko odrobina barwników przedostaje się do wina, stąd jego kolor w odcieniach różu od łososiowego, pudrowego, przez różany, peoniowy, aż po jasno truskawkowy czy Magenta. Ten krótki czas kontaktu ze skórką to również mniej tanin w winie ( garbniki odpowiadające za moc wina), dlatego też wina różowe mimo że z odmian czerwonych to oferują świeżość win białych.

fot ASmolec wino różowe

Style win różowych w Chile
Ogromne znaczenie na to jakie będzie wino różowe, ma jego pochodzenie w jakim klimacie jest położona winnica, uprawy bliżej oceanu to gwarancja wina świeższego natomiast Valle Central to różowe z pazurem i dobrze zbudowane.
Jednak o stylu w przypadku tego rodzaju wina przesądza głównie odmiana z jakiej jest zrobione. Z Chile pochodzą wina różowe z odmian takich jak Cabernet Sauvignon, Syrah, Malbec czy Carmenere. 

fot ASmolec wino różowe


Aromaty jakie można odnaleźć w winach różowych

truskawki, porzeczki, poziomki, morele, maliny, peonie, róża, owoce tropikalne,

Serwować starzenie
Schłodzone do temperatury 6/ 8 C

jest to wino do picia jako młode  1- 2 letnie

Czy wiesz, że w Chile

Gaje oliwne Doliny Azapa malują eteryczny i iddyliczny krajobraz. W antyku oliwa z oliwek zwana była płynnym złotem, dziś zdrowa kuchnia nie istnieje ani bez oliwy ani bez oliwek. Z Doliny Azapa pochądzą wyśmiennite i najbardzje znane oliwki chilijskie.
Dolina ta, to  piękna oaza zieleni wpisana w pustynny pejzaż północy kraju, niedaleko miasta Arica (tylko 19 km od granicy z Peru).
Arika kusi białymi piaskami plaż, ogrodami, wydmami, uroczą architekturą i tętniącą życiem arterią Avenida 21 Mayo. Na północ od miast, wybrzeże szczyci się zabytkiem naturalnym skałą El Morro, która zaznacza koniec Gór Nadbrzeżnych. Miejsce to było epicentrum historycznych wydarzeń, kiedy w 1879 miała miejsce bitwa morska między Chile a Peru.
W Dolinie Azapa czeka na zwiedzających miasteczko San Miguel de Azapa z ciekawym muzeum archeologiczno antropologicznym, które w swoich zbiorach posiada najstarsze mumie na świecie. Oliwki z Azapa mają charakterystyczny fioletowy kolor i lekko gorzkawy posmak. Oliwki te można konsumować na milion sposobów, piec z nimi chleby, podawać jako przekoskę w zalewie czosnkowej czy przygotować tapenade. 

fot A Smolec oliwki z Azapa


Wina różowe w kuchni

Łączenie ogólnie zasady
Po winie różowym spodziewamy się lekkiego ciała i dobrej kwasowości. Jest to doskonałe wino jako aperitif. A jeśli do tego dodać menu koktajlowe czyli zestaw przekąsek z różnymi porduktami ( od warzyw, przez, sery, wędliny, mięsa itp.) to wino różowe jest idealnym rozwiązaniem, bowiem nie musimy się martwić o dobieranie osobnego wina do danej przekąski. Zatem bufet sylwestrowy, parapetówka, deska serów i wędlin, piknik, greckie meze czy chińskie dim sum  wprost proszą o wino różowe. Jeśli jesteście zwolenikami kuchni śródziemormorskiej, lekkiej, zdrowiej , opartej na świeżych produktach to także ten styl wina z pewnością zagości na waszym stole.
 
fot A Smolec carpacio z z łososia

Przekąski
humus, pomidory nadziewane salatką jarzynowa
Sałatki, dania wegetariańskie, grzyby
salatka caprese, kanapki z pieczoną papryką, bruschetta, wegetariańskie gulasze, potrawki, hamburgery , salatka nicejska , kuchnia indyjska, tajska, chińska,  pyzy puste z cebulka 


Zupy
gazpacho, zupa pomidorowa,
Fasolowe
jajecznica z szynką i pomidorami,
Makarony, kasze, mączne
makaron ze świeżymi pomidorami i bazylią, pierogi z fasolą, ravioli z dynią
Ryby i owoce morza
tuńczyk, wędzony łosoś , krewetki smażone , ryba po grecku
Drób
paela
Mięso
kasznaka, szynka wieprzowa, proscuiuto z melonem, gołąbki,
Sery
Brie, Camembert,